تفسیر سوره یس
37 بازدید
موضوع: تفسیر

وَرَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلًا

سوره مزّمّل/آیه 4

أَفَلَا یتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ

سوره محمّد(ص)/آیه24

  به نام خدا

سوره یس در مکه نازل شده و به فرموده پیامبر اسلام(ص) و امام صادق(ع) قلب قرآن است و باز از نبی اکرم(ص) نقل شده: قرائت آن ثواب 22 ختم قرآن را دارد و اگر فردی به قبرستان برود و آن را بخواند، خدای متعال عذاب اموات را تخفیف می دهد و نقل شده که ثواب آن برابر بیست حج است. (تفسیر مجمع البیان، تفسیر نمونه، المیزان، تفسیر کشاف و مفاتیح الجنان)

1- در آیه 1 تا4 پس از خطاب به پیامبر گرامی(ص)(یس بنا بر قولی یکی از نام های آن حضرت است) اهمیت قرآن و رسالت و صراط مستقیم (دین اسلام) مورد اشاره قرار گرفته است.

2- در آیه 5 تا 11 و آیه 69 و 70، انذار و بشارت (هشدار از گناه و جهنم و مژده به بهشت و پاداش)که از وظایف آن حضرت است مطرح شده. در این آیات، از انذار عمومی و همگانی (اتمام حجت)، انذار غیرموثر نسبت به کافران و مشرکان به دلیل نداشتن بصیرت قلبی و کوردلی و انذار سودمند و اثر بخش در پیروان قرآن، خداترسان و زنده دلان (حیا) سخن رفته.

3-شناخت خدا از راه آیات تکوینی و نعمت ها و خلقت انسان و تدبیر نظام هستی، از دیگر مطالب این سوره است که در آیات 22 و 33 تا 42 تشریح شده و می توان از راه برهان امکان موجودات، حرکت و نظم خورشید، ماه، کره زمین و شب و روز یا از رهگذر علم به نعمت های خدادادی به علت اصلی ربوبیت و آفرینش و عطاکننده اصلی نعمت ها پی برد و با شناخت منعم واقعی او را شکر و سپاس و عبادت کرد. اعجاز علمی که در آیه 36، 40، 80 مورد اشاره قرار گرفته است، از دیگر مطالب این سوره است.

4- 19 آیه (32-13)، سرگذشت عبرت آموز مکذبان شهر انطاکیه و رسولان الهی را بیان نموده است. در این آیات از ایستادگی مشرکان شهر در برابر فرستادگان خدا و انکار رسالت آنان و دفاع حببب نجار - شهید سرافراز و هم ردیف مومن آل فرعون و امام علی ابن ابی طالب(ع) (حدث نبوی) - از پیامبران خدا تا سر حد شهادت سوزناک و ورود به بهشت برزخی وهلاکت قاتلان او، سخن به میان آمده

5- پرهیز از اطاعت شیطان و دشمن اصلی و عامل گمراهی بسیاری از انسان ها و لزوم پرستش و اطاعت از خدا، در آیه 61 تا 63 یادآوری شده و علت لزوم عبادت خدا از نظر عقلی (آفرینش انسان از سوی خدا) در آیه 22 بیان گشته.

6- احیای مردگان و ثبت اعمال و آثار آدمیان و رویدادها و موجودات در لوح محفوظ و علم خدا (آیه 12)، بیان 7 ویژگی درباره قیامت (آیات 59.54.51.50.49 و 65) و اثبات معاد از راه عدالت خدا (برهان عدالت) در آیه 54 و از راه قدرت و علم مطلق خدا در آیات 81-79، از دیگر آموزه های این سوره است.

7- قدرت خدا بر هرگونه کیفر و زوال تدریجی بدن انسان ها (آیات 67.66.31 و 68) و مالکیت تکوینی خدا بر تمام عوالم باطنی و ظاهری هستی (آیه 82 و 83) ازدیگر پیام های این سوره است.

8- عزیز رحیم(آیه 5)، عزیز علیم(آیه38)، ربّ رحیم (آیه 58)، علیم (آیه 79) و خلّاق و قادر (آیه81) از جمله صفات خدا و رحمن (52.23.15.11) و الله (48 و 74) از نام های صریح (نه به صورت ضمیر) خدا می باشد و در این سوره به آنها اشاره شده است.

9- 4 آیه درباره بهشتیان (58-55) و دو آیه (63.64) پیرامون جهنم و دوزخیان آمده است.

10-حرکت کشتی در اب وجابه جایی مسافران وکالاها؛ ازدیگرآیات ونعمتهایی است که در آیه 41

به آن اشاره شده است

11- دعوت به تفکر و تعقل در سرگذشت های هلاکت بار پیشینیان، درباره آیات تکوینی و نعمت های خدا (71.68.31) و تشویق به شکر نعمت های خدا و کاربرد آنها در جهت عبادت خدا (22،35،61،73) از تعالیم دیگر سوره یس است.

آیا اگر خورشید و انرژی آن و حرکت زمین، شب و روز ویا آب نبود، تامین قوت و رزق و زندگی مادی انسان ها امکان پذیر بود؟!

چون که در آیه 13 سخن از قریه و انطاکیه و در آیات 40.38.39 صحبت از حرکت ماه و خورشید و شب و روز به میان آمده و نیز از نعمت آبادانی و احیای زمین پژمرده از سوی خدا (33)، نعمت باغ ها و درختان مانند خرما و انگور(34)، نعمت آب و چشمه در زمین (34 و 35)؛ نعمت کشتی وحمل ونقل مسافر وبار(41)و نعمت چهارپایان (71 تا 73)، (گاو و گوسفند و شتر) یاد شده؛ مناسب است به ارقام و آمار و مسایل زیر توجه شود:

1- انطاکیه شهری در نزدیک حلب سوریه و واقع در کشور ترکیه بوده و پس از بیت المقدس دومین شهر مقدس مسیحیان است و از این شهر دین مسیحیت به روم شرقی (ترکیه) و روم غربی (ایتالیا و اروپا) راه یافت.

2- خورشید و منظومه شمسی (یک ستاره و شماری از اجرام آسمانی) و حتی کهکشان ما و میلیون ها کهکشان دیگر در جهتی نامعلوم با سرعت زیاد در حرکت می باشند. حرکت زمین به دور خود، شب و روز را پدید می آورد و به دور خورشید سال را. ماه پنجمین قمر بزرگ منظومه شمسی است که به دور زمین می چرخد و نور آن انعکاس نور خورشید است. جرم زمین 80 برابر ماه بوده و قطر خورشید 400 برابر قطر ماه و 109 برابر قطر زمین است.

3- امام صادق (ع) فرمود: پنج نهر است که جبرئیل خط کشید و آب همراه آن آمد: رود نیل (که از 11 کشور آفریقایی از جمله مصر می گذرد)، رود فرات و دجله (از ترکیه، عراق و سوریه می گذرد)، رود بلخ (شاید همان رود هیرمند یا جیحون و سیحون که از مرز مشترک افغانستان و تاجیکستان آغاز شده و شعبه ای هم از قرقیزستان به آن افزوده شده و آمودریا را تشکیل می دهد و نهایتا به ترکمنستان...) و رود مهران (واقع در هند). (خصال صدوق)

گفتنی است که ایران دارای 17 رودخانه دائمی و مهم بوده و چهارتا از آن ها در خوزستان است. بخشی از آبهای رودخانه های ایران به خلیج فارس، دریای خزر و یا سرزمین عراق سرازیر می شود و بخشی از آنها هنوز هم مهار و سدبندی نشده است ومردم ایران دو برابر یا سه برابر دیگر کشورها آب مصرف می کنند یا مورد استفاده بهینه و آبیاری قطره ای قرار نگرفته است، و یا اسراف می شود. بیشتر از نصف خاک ایران خشک و بی آب است.

4- ایران دارای 2 میلیون شتر، چهارمیلیون گاو و گوساله و بیشتر از 31 میلیون راس گوسفند و بره و فراتر از 12 میلیون بز و بزغاله بوده و در عین حال از ارمنستان و قزاقستان و زلاندنو و استرالیا دام و گوشت وارد می کند. استرالیا ششمین کشور پهناور و سرسبز جهان است و دارای 17 میلیون جمعیت و 150 میلیون راس دام (9 برابر جمعیت خود) می باشد.

شایان ذکر است که ایران قبلاً از پاکستان و افغانستان شتر وارد می کرده ولی به تازگی چند کشتی شتر از انگلستان، آلمان و. .. در آبهای ایران پهلو گرفته است، زیرا آب و هوای اروپا سرد است و برای شتر سازگار نیست!

5- گرچه در گذشته ایران از نظر تولید خرما در رتبه های اول بوده ولی اکنون تونس و الجزایر و مصر جلو افتاده اند و ایران تنها 15 درصد از 7 میلیون تن خرمای تولیدی جهان را به خود اختصاص داده و از استاندارد بسته بندی بسیار عقب است.

6- ترکیه به بیش از 100 کشور کشمش صادر می نماید و ششمین تولید کننده انگور است و پس از ترکیه، آمریکا می باشد. 27 درصد کشمش جهان هم از ایران تامین می شود و پس ازایران می توان به یونان، شیلی، آفریقای جنوبی، ازبکستان و افغانستان اشاره کرد. در گذشته اولین صادر کننده شراب انگور به جهان فرانسه بود ولی اکنون بیشترین تولید شراب انگور از ایتالیا است و این یعنی کفران نعمت انگور.

7- 90% تجارت جهانی به وسیله کشتی در دریا است و80%مردم جهان در کنار اب زندگی می کنند وتنها

44کشوراز 190کشور دنیا در میان خشگی محصور هستند. چهار گذرگاه مهم آبی در منطقه ایران استو

5گزرگاه مهم دیگردر سایر نقاط دنیا می باشد.

فرمانده نیروی دریایی ایران می گوید مرز های دریایی ایران یک سوم یرز های زمینی است ولی

93% صادرات و83% واردات ایران از طریق دریا است.

(استفاده از اینترنت)

اندکی بیشتر قرآن را تلاوت کنیم و در آیات آن بیاندیشیم.

مصطفی پاینده

25 آذر 1396

مدرسه علمیه ولی عصر (ع) شهرستان رودان

استفاده از نوشتار فوق با ذکر سایت و نویسنده بلا مانع می باشد